0

Uzay

Nisan 29th, 2011 /

http://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx

http://www.worldwidetelescope.org/webclient/

Teleskobunuzla gökyüzünü araştırabilirsiniz.(Windows Client Programını instal ederekte bilgisayarınızdan gözlem yapabilirsiniz.)

http://www.3dmekanlar.com/tr/3d-uzay.html 

(SAMANYOLU GALAKSİMİZİ VE MARSI 3 BOYUTLU SEYREDEBİLİRSİNİZ.)

NASA’NIN SİTESİ:http://www.nasa.gov/home/index.html

UZAY BÖLÜMÜNÜ UZAYIN BİZE SUNDUĞU KUTLU DOĞUM HEDİYESİYLE AÇMAK İSTİYORUM.

         Hubble Uzay Teleskopu ‘eşine az rastlanan’ bir fotoğraf görüntü kaydetti. Teleskop bir gülü andıran iki galaksi çiftini görüntüledi…
Dünya’nın dört bir köşesinde Kutlu Doğum coşkusunun yaşandığı şu günlerde, Hubble Uzay Teleskopu’nun ‘eşine az rastlanan’ bir fotoğraf görüntü. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ya bağlı teleskop, 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bir gülü andıran iki galaksi (gökada) çiftini görüntüledi.
         ABD’nin Maryland eyaletindeki Baltimore kentinde yer alan Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’ndeki bilim adamları, 24 Nisan 1990’da uzaya fırlatılan Hubble teleskopunun 21. yılı şerefine ‘Arp 273’ adı verilen gül şeklindeki galaksi çiftinin fotoğrafını yayınladı.
UZAY KAVRAMLARI: Kainat,evren, uzay,feza, galaksi, göktaşı(meteor), bulutumsu,nebula

Evren (Kâinat), uzayda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Pozitif bilimler açısından evren, gök cisimlerini barındıran uzay ve tamamen boş olan karanlık uzayın toplamıdır. Dolayısıyla modern fizik açısından evren, varolduğunu bildiğimiz bütün atomik alemlerdir.

Universum – C. Flammarion, Holzschnitt, Paris 1888, Kolorit: Heikenwaelder Hugo, Wien 1998

Enerji dalga veya partikülleri homojen ve dengeli olarak çözüldüğünde ‘Varoluş’ ile ‘Antivaroluş’ olamayacağı ya da toplam karşıtları olan ‘Yok oluşta’ ise bir patlama olamayacağından, evren soğuyor mu, ısınıyor mu, evrenin durması sonu mudur, Büyük patlama evrenin merkezi mi, başlangıcı mıdır, başka galaksiler ve hayatlar var mıdır, güneş evrenin merkezinde midir gibi problemler hareket veya başka deyişle zamanın populer sorularını teşkil etmiştir. Total sıfır enerji evreni

Evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok kullanılan teori, Bigbang (Büyük Patlama) teorisidir. Bu teoriye göre evren, sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluştu. ilk patlama nasıl oluştu Evren meydana gelmeden önce evrenin yerinde ne olduğu ya da evrenin neyin içinde genişlediği sorularına bilimsel bir cevap bulunamamıştır, bununla birlikte evrenöncesi durum, evrendışı varoluş hakkında hipotezler öne sürülmüştür. Büyük Patlama sonucunda altı yöne dağılan gaz molekülleri uzun bir dönem boyunca birbirlerinden bağımsız hareket ettiler. Sürekli genişleyen evrenin her yerinde geçerli olan fizik kurallarından kütleçekimi kanunu vasıtasıyla bağımsız gazlar birleşerek galaksileri (gök adaları) oluşturdular. Aynı evrensel fizik kanunu neticesinde gökadalar da birbirlerine yaklaşarak devasa gruplar oluşturdu. Galaksiler içinde yıldızlar ve bazı yıldızların çevresinde sistemler oluştu. İçinde yaşadığımız Güneş Sistemi bunlardan birisidir. Keşfedebildiğimiz evrende 400 milyardan fazla galaksi ve 10.1088 yıldız olduğu tahmin edilmektedir.

http://www.fencebilim.com/gb/kavramlar.htm (Hidayet Tereci Hocamızın hazırladığı Gök Bilim Sitesi)

Bir cevap yazın